Sort by

Bill has logged 550 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
End of Days

End of Days

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Young Doctors in Love

Young Doctors in Love

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Feast of the Seven Fishes

Feast of the Seven Fishes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Box

The Box

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
P2

P2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry