• There's Someone Inside Your House

    There's Someone Inside Your House

    ★★★

    Movie 145 of 2021: There's Someone Inside Your House - 6/10. At its core it's a decent high school slasher. I found the "mystery" of the secrets and killer to be kind of boring though. Also I am not sure any of the people who made this movie have ever met real high school students or been in an actual high school before.

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★½

    Movie 144 of 2021: Halloween Kills - 5.5/10. I'm very conflicted on this one because there are things about it I liked. I mean the whole mob vs Michael is a good idea, but the way it is executed is awful. All the old characters they bring back are terrible. Tommy Doyle almost single-handedly ruins the movie. I actually didn't have a problem with the ending though.

  • The Night House

    The Night House

    ★★★½

    Movie 143 of 2021: The Night House - 7.5/10. This wasn't as tense or as nerve wracking as some reviews made it seem, but it really drew me in. There is a strong sense of mood and emotion throughout that makes it hit hard when it needs to.

  • Bingo Hell

    Bingo Hell

    ★★

    Movie 142 of 2021: Bingo Hell - 4/10. I was kind of excited for a horror movie with an elderly cast, but this didn't really work for me at all.

  • No One Gets Out Alive

    No One Gets Out Alive

    ★★★½

    Movie 141 of 221: No One Gets Out Alive - 7/10. I think the overall tone and plot is effective, thanks to some great performances. However, there needed to be a bit more exposition. Even as someone rather familiar with Mesoamerican history I was a little confused.

  • Sator

    Sator

    Movie 140 of 2021: Sator - 2/10. Yo, this movie sucks.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★

    Movie 139 of 2021: Malignant - 8.5/10. It honestly took me awhile to get into this one, and a few parts still don't work for me. However, the last 45 minutes or so when everything comes together are a delight.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    Movie 138: Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings - 8/10. There is so much about this movie that is fresh and tonally different from all previous Marvel movies, and I like that. Loved seeing Tony Leung and Michelle Yeoh on the big screen (probably for the first time). I actually thought there wasn't near enough fighting.

  • Reminiscence

    Reminiscence

    ★★★

    Movie 137: Reminiscence - 6.5/10. The voyage is much more entertaining than the destination, because the mystery at the core of this movie really isn't that interesting. The somewhat realistic display of climate change is an interesting touch, but not sure it adds anything to the story.

  • Across 110th Street

    Across 110th Street

    ★★★

    Movie 136: Across 110th Street - 6.5/10. This movie is very predictable, but that's not to say it's boring. The interactions between Anthony Quinn and Yaphet Kotto are quite good.

  • Don't Breathe 2

    Don't Breathe 2

    ★★★★

    Movie 135: Don't Breathe 2 - 8/10. While it can't keep up with the pace of the original, the tension created here is real. The villains are so comically evil that I am still unsure whether that makes things better or worse, certainly gives you something to talk about.

  • The Marseille Contract

    The Marseille Contract

    ★★★

    Movie 134: The Destructors (The Marseille Contract) - 6/10. I will admit the plot is pretty clever. I really liked Anthony Quinn in this, but actually found Michael Caine to be rather boring. Wish the villain was more entertaining.