Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2014
×
★★
Edit this entry  
22
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★½
Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window

The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
15
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry