RSS feed for Bill

Bill has logged 300 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Faces of Death

Faces of Death

1978
×
★½
Edit this entry  
19
Found

Found

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Axiom

The Axiom

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Strangeland

Strangeland

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Young Cannibals

The Young Cannibals

2019
×
★½
Edit this entry  
14
Exposé

Exposé

1976
×
★★½
Edit this entry  
13
Don't Answer the Phone!

Don't Answer the Phone!

1980
×
★★½
Edit this entry  
13
Rabid

Rabid

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Burning Bed

The Burning Bed

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Love Butcher

The Love Butcher

1975
×
★★½
Edit this entry  
11
The Open House

The Open House

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Edit this entry  
06
Visions

Visions

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Gallows

The Gallows

2015
×
★½
Edit this entry  
06
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Submerged

Submerged

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Ouija

Ouija

2014
×
★★
Edit this entry  
01
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Area 51

Area 51

2015
×
★½
Edit this entry  
30
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Like.Share.Follow.

Like.Share.Follow.

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Family Blood

Family Blood

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Big Bird Cage

The Big Bird Cage

1972
×
★★★
Edit this entry  
24
Mockingbird

Mockingbird

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Bay

The Bay

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Evil Down the Street

The Evil Down the Street

2019
×
Edit this entry  
21
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★½
Edit this entry  
18
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hostel

Hostel

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Head Count

Head Count

2018
×
★½
Edit this entry  
13
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spaced Invaders

Spaced Invaders

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Munchies

Munchies

1987
×
★½
Edit this entry  
10
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★½
Edit this entry