Sort by

billhsu has logged 177 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
You the Better

You the Better

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
Read the review Edit this entry  
23
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Feast

The Feast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Afternoon

Afternoon

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The Bones

The Bones

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Take Back the Night

Take Back the Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dawn Breaks Behind the Eyes

Dawn Breaks Behind the Eyes

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Living Grave

The Living Grave

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
04
The Sermon

The Sermon

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Leda

Leda

×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Laguna Ave.

Laguna Ave.

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Medium

The Medium

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Mosquito State

Mosquito State

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Once I Loved a Woman

Once I Loved a Woman

1967
×
Read the review Edit this entry  
25
Remembrance: A Portrait Study

Remembrance: A Portrait Study

1968
×
Read the review Edit this entry  
22
Cicada

Cicada

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Finished

Finished

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Modesty and Shame

Modesty and Shame

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Turn of the Screw

Turn of the Screw

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I.K.U.

I.K.U.

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Saintmaking

Saintmaking

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fresh Kill

Fresh Kill

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dimorphic

Dimorphic

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Sex of the Angels

The Sex of the Angels

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Katalin Varga

Katalin Varga

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Broadcast Signal Intrusion

Broadcast Signal Intrusion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alone with You

Alone with You

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sotterranea

Sotterranea

1973
×
★★½
Edit this entry  
15
B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989

B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Witkin & Witkin

Witkin & Witkin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Love

Phantom Love

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Coming Out

Coming Out

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am Not a Monster

I Am Not a Monster

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry