RSS feed for William

William has logged 386 entries for films during 2009.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lion Child

The Lion Child

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snow Cake

Snow Cake

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shane

Shane

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inkheart

Inkheart

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Human Factor

The Human Factor

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Book

Black Book

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deadlier Than the Male

Deadlier Than the Male

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Unsuspected

The Unsuspected

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mountains of the Moon

Mountains of the Moon

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shield for Murder

Shield for Murder

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Longtime Companion

Longtime Companion

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knowing

Knowing

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fear

Fear

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Behind the Wall

Behind the Wall

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm Reed Fish

I'm Reed Fish

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gammera the Invincible

Gammera the Invincible

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gamera vs. Guiron

Gamera vs. Guiron

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wreck of the Mary Deare

The Wreck of the Mary Deare

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Romy

Romy

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bride of the Gorilla

Bride of the Gorilla

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Judgment in Berlin

Judgment in Berlin

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Point Break

Point Break

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Transformers

Transformers

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Snake Moan

Black Snake Moan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Changeling

Changeling

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Sinners

Three Sinners

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mandrake

The Mandrake

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry