RSS feed for William

William has logged 48 entries for films during July 2009.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Creeping Terror

The Creeping Terror

1964
×
Read the review Edit this entry  
29
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frisco Kid

Frisco Kid

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
They Saved Hitler's Brain

They Saved Hitler's Brain

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Evidence of Blood

Evidence of Blood

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trip with the Teacher

Trip with the Teacher

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Best Friends

Best Friends

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bullets or Ballots

Bullets or Ballots

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy End

Happy End

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Teacher

The Teacher

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
All Through the Night

All Through the Night

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pick-up

Pick-up

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bride Came C.O.D.

The Bride Came C.O.D.

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Killer

Lady Killer

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Holland's Opus

Mr. Holland's Opus

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Crowd Roars

The Crowd Roars

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ape Man

The Ape Man

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Captains of the Clouds

Captains of the Clouds

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Berlin Express

Berlin Express

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mesa of Lost Women

Mesa of Lost Women

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frontier Rangers

Frontier Rangers

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eyes of Crystal

Eyes of Crystal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sea Hawk

The Sea Hawk

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hallam Foe

Hallam Foe

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Two-Faced Woman

Two-Faced Woman

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Camille

Camille

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Princesses

Princesses

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bribe

The Bribe

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gentleman Jim

Gentleman Jim

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Man from Elysian Fields

The Man from Elysian Fields

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wonderland

Wonderland

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Pillow Book

The Pillow Book

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prince and the Pauper

The Prince and the Pauper

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry