RSS feed for Bill
  • Stepfather III

    Stepfather III

    ★★★★

    The Stepfather proves that with enough love and the support of a perfect family even a handicapped child can overcome his disability and walk again.

  • Stepfather II

    Stepfather II

    ★★★★

    The Stepfather’s bold and daring struggle to  continue to hold onto his traditional values and morals despite a society intent on forcing its progressive ideas upon him.

  • The Stepfather

    The Stepfather

    ★★★★

    A sad and heartbreaking story of one man pursuing his dream of having the perfect family.

  • A Christmas Carol

    A Christmas Carol

    ★★★★

    A dark, adult version of the classic Christmas tale. At times disturbing and offensive but ultimately fulfilling and redemptive.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

    A fitting end for the series.

  • Loch Ness Monster: New Evidence

    Loch Ness Monster: New Evidence

    ★★★

    Decent documentary covering the history of the monster. Not much new or exciting.

  • Helltown

    Helltown

    ★★★½

    Documentary concerning the events surrounding the evacuation of Boston, OH in 1974. A town that was seized by the government and has been cordoned off ever since. Did people disappear? Was there a cult involved? Mysterious creature? Decide for yourself.

  • Night of the Blood Beast

    Night of the Blood Beast

    ★★★

    Fun, cheap 50’s sci-fi creature feature from Corman. This time we get the Blood Beast terrorizing scientists as it goes head hunting and looking for women to kidnap. As the Blood Beast rampages the scientists philosophize on mankinds place in the universe.

  • Critters Attack!

    Critters Attack!

    ★★★

    Fun addition to the series.

  • Iron Sky The Coming Race

    Iron Sky The Coming Race

    ★★★½

    Hitler riding a T-Rex on the moon? Hell yes!

  • Capsized: Blood in the Water

    Capsized: Blood in the Water

    ★★½

    You know it’s pretty bad when you spend most of the movie just hoping one specific character gets eaten by the sharks.

  • 47 Meters Down

    47 Meters Down

    ★★★★

    A tender story of two sisters bonding and rebuilding their relationship...while trapped by ravenous sharks.