RSS feed for Bill

Bill has written 291 reviews for films during 2015.

  • Gambling with Souls

    Gambling with Souls

    ★★½

    A woman is tricked into a life of sin and debauchery after visiting a gambling club.

  • Wolves of the Sea

    Wolves of the Sea

    ★★½

    A young female castaway tries to survive on a deserted island until rescue. When a ship finally arrives has she been saved or merely cast to the Wolves of the Sea? The island part reuses stock footage first seen in Jaws of the Jungle.

  • Sky Racket

    Sky Racket

    For a movie that features a death ray that can shoot planes out of the sky and has Herman Brix as the lead it is fairly unremarkable and not memorable.

  • Blake of Scotland Yard

    Blake of Scotland Yard

    ★★½

    Full of colorful characters, secret passage ways and action. Blake must track down the evil Scorpion to insure the death ray doesn't fall into the wrong hands. This is the feature length version of the serial which I haven't seen yet but I think I'll have to track it down to see all the scenes that were cut.

  • The Phantom of the Range

    The Phantom of the Range

    ★★½

    Tom Tyler stars in this western featuring double crossing scoundrels, a hidden treasure and of course a phantom rider.

  • A Face in the Fog

    A Face in the Fog

    ★★½

    The Fiend is on the loose murdering people with his special poison bullets. A fun whodunnit forgotten horror.

  • The Erotic Rites of Frankenstein

    The Erotic Rites of Frankenstein

    ★★★

    Classic Franco. A weird fever dream put on celluloid. Howard Vernon is superb as the evil Cagliostro.

  • The Conspiracy of Torture

    The Conspiracy of Torture

    ★★★½

    An early historical drama by Lucio Fulci. Very well done with glimpses of what his future horror films would hold.

  • Steve McQueen: The Man & Le Mans

    Steve McQueen: The Man & Le Mans

    ★★★★

    Explores McQeen's quest to bring his passion and vision to the screen.

  • The House of the Laughing Windows

    The House of the Laughing Windows

    ★★★½

    Pupi Avati is excellent at slowly building a sense of uneasy dread. The remote Italian village full of decay adds to the atmosphere of despair.

  • The People Who Own the Dark

    The People Who Own the Dark

    ★★★

    Paul Naschy and a band of strangers try to survive in an isolated villa against the people who own the dark. A dark look at the aftermath of a nuclear war as only the Spanish can do it.

  • The Legend of the Lone Ranger

    The Legend of the Lone Ranger

    ★★★½

    Hi-yo Silver, away!
    I loved this movie as a kid. It has held up very well. Good characters, story and action.