RSS feed for Bill

Bill has written 240 reviews for films during 2016.

  • Bigfoot

    Bigfoot

    ★★

    Features a man drumming in the middle of the forest in the snow to attract or in his words to "entertain" Bigfoot. By no means is this any where close to being the best Bigfoot documentary ever made but it is in its own way entertaining and amusing.

  • Doctor Who: The Power of the Daleks

    Doctor Who: The Power of the Daleks

    ★★★★

    Finally the 2nd Doctor's first adventure has been restored. Great recreation. The animation fits the mood perfectly.

  • Doc Savage: The Man of Bronze

    Doc Savage: The Man of Bronze

    ★★★½

    Cheesy 70's adaptation of the old pulp novels. They do keep the characters fairly close to their pulp origins. Probably not interesting to anyone except to diehard Doc Savage fans.

  • DC Super Hero Girls: Hero of the Year

    DC Super Hero Girls: Hero of the Year

    ★★½

    Definitely targeted toward younger children, still it is an interesting story with an eclectic group of heroes and villains from the DC Universe.

  • The Love Witch

    The Love Witch

    ★★★½

    Very reminiscent of old Jess Franco movies. Bizarre, humorous and full of sex and sleaze.

  • Kickboxer

    Kickboxer

    ★★★★

    JCVD in his prime. A long time favorite of mine.

  • Maximum Overdrive

    Maximum Overdrive

    ★★★

    Stephen King's adaptation of his own short story. I have always loved this movie. Full of great 80's cheesy, fun filled deaths as machines come to life to destroy humanity. Never scary, but you can't beat scenes like death by vending machine for pure cinematic entertainment.

  • Red Planet

    Red Planet

    ★★★

    Val Kilmer is stranded on Mars with a killer robot. Fun, cliche filled story.

  • The Return of Dracula

    The Return of Dracula

    ★★½

    Dracula takes to the 'burbs in Southern California.

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★★★

    Marvel did a great job bringing the Sorcerer Supreme to the big screen.

  • Star Trek Beyond

    Star Trek Beyond

    ★★★★

    Fun, action filled adventure with great story and characters.

  • Doll Graveyard

    Doll Graveyard

    ★★½

    A bullied boy finds a doll buried in his backyard. Soon after its 3 possessed pals crawl out of the dirt also to enact revenge on the bullies. More Full Moon miniature marauders!