RSS feed for Bill

Bill has written 28 reviews for films during 2019.

  • Loch Ness Monster: New Evidence

    Loch Ness Monster: New Evidence

    ★★★

    Decent documentary covering the history of the monster. Not much new or exciting.

  • Helltown

    Helltown

    ★★★½

    Documentary concerning the events surrounding the evacuation of Boston, OH in 1974. A town that was seized by the government and has been cordoned off ever since. Did people disappear? Was there a cult involved? Mysterious creature? Decide for yourself.

  • Night of the Blood Beast

    Night of the Blood Beast

    ★★★

    Fun, cheap 50’s sci-fi creature feature from Corman. This time we get the Blood Beast terrorizing scientists as it goes head hunting and looking for women to kidnap. As the Blood Beast rampages the scientists philosophize on mankinds place in the universe.

  • Critters Attack!

    Critters Attack!

    ★★★

    Fun addition to the series.

  • Iron Sky: The Coming Race

    Iron Sky: The Coming Race

    ★★★½

    Hitler riding a T-Rex on the moon? Hell yes!

  • Capsized: Blood in the Water

    Capsized: Blood in the Water

    ★★½

    You know it’s pretty bad when you spend most of the movie just hoping one specific character gets eaten by the sharks.

  • 47 Meters Down

    47 Meters Down

    ★★★★

    A tender story of two sisters bonding and rebuilding their relationship...while trapped by ravenous sharks.

  • Triple Threat

    Triple Threat

    ★★★★

    Amazing cast of martial arts actors! It doesn’t get much better than this. A must see for action fans.

  • Village of the Giants

    Village of the Giants

    ★½

    Giant go-go dancing ducks take over a club! Giant teenagers take over a town!

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★

    Pretty pointless shot for shot, word for word remake. The movie looks great but that’s about it.

  • The Curse of the Mummy's Tomb

    The Curse of the Mummy's Tomb

    ★★★

    Appropriately spooky mummy makeup. Slow start but worth the wait for the mummy mayhems.

  • Crawl

    Crawl

    ★★★★

    Father, daughter and dog vs. viscous alligators in the middle of a hurricane.  This was a fun creature feature full of startling jumps.