RSS feed for Bill
  • Battle of the Damned

    Battle of the Damned

    ★★★½

    Dolph Lungren vs. Zombies! Non-stop zombie action plus zombie killing robots!

  • Blackfish

    Blackfish

    ★★

    Thank you, Blackfish, for ruining my childhood memories of Seaworld.

  • Trailer War

    Trailer War

    ★★★★

    Excellent collection of trailers from all genres.

  • Father's Day

    Father's Day

    ★★★½

    Highly entertaining! I really didn't think i was going to like it as much as I did. If you took every cliche from every exploitation/grindhouse film out there, dumped them into a blender, mixed them up and then threw it up on the screen - this is what you get. It shouldn't work and it shouldn't be as good as it is but it definitely is. Not for the easily offended. If you like Troma you will love this movie.

  • Sasquatch, the Legend of Bigfoot

    Sasquatch, the Legend of Bigfoot

    ★★½

    I remember there were a couple scenes in this film that gave me nightmares as a kid - not so much anymore... Still it is somewhat entertaining.

  • Shriek of the Mutilated

    Shriek of the Mutilated

    ★★★½

    I can't believe i have not watched this film before. Starts off slow but builds to a crazy ending. Everyone should see this film at least once. Don't read any reviews, don't read any descriptions - go watch it and experience the awesomeness! The mutilated will be shrieking!

  • Celluloid Bloodbath

    Celluloid Bloodbath

    ★★★

    Cool collection of old horror movie trailers. Going to have to track down some of the ones I haven't seen yet and go back and rewatch some of the others.

  • Knight of the Dead

    Knight of the Dead

    ★★½

    Pretty decent low budget zombie movie. Awesome scenery really adds to the atmosphere of the film. Good zombie makeup and the actors seems to do a good job. Overall a good zombie movie. What more could you ask for with knights fighting off the undead in the Middle Ages?

  • The Beast of Bray Road

    The Beast of Bray Road

    ★★

    A decent low budget werewolf flick from the guys at the Asylum. If you are familiar with any of their other movies you should know what to expect. A few decent scares. If you want an entertaining werewolf movie and are not expecting some big budget blockbuster than this will not disappoint.

  • Coffy

    Coffy

    ★★★½

    Classic 70's revenge Blaxploitation featuring Pam Grier and Sid Haig directed by Jack Hill. You will not be disappointed.

  • Machete Maidens Unleashed!

    Machete Maidens Unleashed!

    ★★★★

    Excellent documentary. They discovered the perfect formula - Blood, Breasts and Beasts filmed in the Filipino jungles.

  • Robin Hood: Ghosts of Sherwood

    Robin Hood: Ghosts of Sherwood

    ★★

    Tom Savini as the sheriff. A zombie Robin Hood. Sherwood Forest overrun with zombies!