Sort by

Bill has logged 330 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
Silver Bullets

Silver Bullets

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Father

Father

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Brutal Massacre: A Comedy

Brutal Massacre: A Comedy

2008
×
½
Edit this entry  
26
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Legend, or Was It?

A Legend, or Was It?

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Verboten!

Verboten!

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Woman Chaser

The Woman Chaser

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
The 50 Year Argument

The 50 Year Argument

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Magic

Magic

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dolls

Dolls

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★
Edit this entry  
19
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ida

Ida

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Tusk

Tusk

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eye of the Devil

Eye of the Devil

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Stretch

Stretch

2014
×
★★
Edit this entry  
27
Bridgend

Bridgend

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Funny Farm

Funny Farm

1988
×
★★½
Edit this entry  
23
Low Down

Low Down

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★★
Edit this entry  
18
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Death Kiss

The Death Kiss

1932
×
★★★
Edit this entry  
15
Fedora

Fedora

1978
×
★★★½
Edit this entry  
15
Skidoo

Skidoo

1968
×
Read the review Edit this entry  
14
The Other

The Other

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Open Windows

Open Windows

2014
×
Edit this entry  
08
The Osterman Weekend

The Osterman Weekend

1983
×
★★
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
01
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Edit this entry