RSS feed for Bill

Bill has logged 315 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Five

Top Five

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Boy

The Boy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Local Stigmatic

The Local Stigmatic

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Slayground

Slayground

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story

Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cobra

Cobra

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
No Escape

No Escape

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Coonskin

Coonskin

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Tartuffe

Tartuffe

1925
×
★★★★
Edit this entry  
27
Back in Time

Back in Time

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Edit this entry  
22
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
Edit this entry  
21
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me Lucky

Call Me Lucky

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Faust

Faust

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Entertainment

Entertainment

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Smile Back

I Smile Back

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Manson Family Vacation

Manson Family Vacation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Je T’aime, Je T’aime

Je T’aime, Je T’aime

1968
×
★★★★
Edit this entry