RSS feed for Bill

Bill has logged 31 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Big Fix

The Big Fix

1978
×
★★
Edit this entry  
30
Fierce People

Fierce People

2005
×
★½
Edit this entry  
29
Results

Results

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Escapees

The Escapees

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Yellowbeard

Yellowbeard

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★½
Edit this entry  
23
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Erik the Viking

Erik the Viking

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

1930
×
★★★½
Edit this entry  
10
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★
Edit this entry  
10
Maggie

Maggie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Satan's Blade

Satan's Blade

1984
×
★½
Edit this entry  
08
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's Island of Dr. Moreau

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's Island of Dr. Moreau

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Adult Beginners

Adult Beginners

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry