Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jonathan Strange & Mr Norrell

Jonathan Strange & Mr Norrell

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Edit this entry  
12
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
03
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
300

300

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry