Sort by

William has logged 125 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
07
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
300

300

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eragon

Eragon

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry