Sort by

Billy has logged 252 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Holes

Holes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Father of the Bride Part II

Father of the Bride Part II

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry