billynotwilly has logged 329 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
19
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Movie

A Movie

1958
×
Edit this entry  
06
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
Edit this entry  
04
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
Edit this entry  
28
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Amazon Women on the Moon

Amazon Women on the Moon

1987
×
★★½
Edit this entry  
24
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lady Without Camelias

The Lady Without Camelias

1953
×
★★★
Edit this entry  
11
New York Portrait, Chapter I

New York Portrait, Chapter I

1979
×
Edit this entry  
08
Husbands

Husbands

1970
×
Edit this entry  
08
Puzzle of a Downfall Child

Puzzle of a Downfall Child

1970
×
★★★½
Edit this entry  
08
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Edit this entry