Sort by

Billy has logged 325 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
★★
Edit this entry  
07
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★½
Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Edit this entry  
05
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Edit this entry  
04
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry