Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malice

Malice

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alone

Alone

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Niagara

Niagara

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
When the Bough Breaks

When the Bough Breaks

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Good Deed

No Good Deed

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Obsessed

Obsessed

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Copycat

Copycat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Color of Night

Color of Night

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twister

Twister

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry