• The Revenant

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • A Very Murray Christmas

    ★★★

  • Creed

    ★★★★

  • In the Heart of the Sea

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Spectre

    ★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • Crimson Peak

    ★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★

  • Legend

    ★★★½

  • Everest

    ★★★½

  • We Are Your Friends

    ★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★½

  • Steve Jobs: The Man in the Machine

    ★★★½

  • Fantastic Four

    ★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★★

  • Terminator Genisys

    ★★★½

  • Sicario

    ★★★½

  • Amy

    ★★★★★

  • Tomorrowland

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • The Death of

    ★★★

  • Furious 7

    ★★★★

  • Southpaw

    ★★★½

  • Trainwreck

    ★★½

  • Child 44

    ★★★½

  • Deep Web

    ★★★★

  • Chappie

    ★★★★★

  • The Gunman

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

    ★★★★★

  • No Manifesto: A Film About Manic Street Preachers

    ★★

  • Project Almanac

    ★★½

  • Brooklyn

    ★★

  • The Wolfpack

    ★★★½

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★★★

  • Cobain: Montage of Heck

    ★★★½

  • True Story

    ★★½

  • Blackhat

    ★★★★

  • The Interview

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★

  • Into the Woods

    ★★

  • Black Sea

    ★★★★

  • Exodus: Gods and Kings

    ★★★

  • American Sniper

    ★★★

  • The Gambler

    ★★½

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★

  • Fury

    ★★★★

  • Stretch

    ★★

  • Escobar: Paradise Lost

    ★★

  • Citizenfour

    ★★★★★

  • The Judge

    ★★★

  • Two Night Stand

    ★★

  • Gone Girl

    ★★★

  • The Equalizer

    ★★★

  • The Riot Club

    ★★

  • The Drop

    ★★★

  • This Is Where I Leave You

    ★★

  • The Theory of Everything

    ★★★

  • Kill Me Three Times

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Tales of the Grim Sleeper

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

    ★★★★★