Sort by

Binder_Palogi has logged 61 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Party 2

The Party 2

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Party

The Party

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Boys from Brazil

The Boys from Brazil

1978
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Year One

Year One

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
When Women Had Tails

When Women Had Tails

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Sliver

Sliver

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The City Without Jews

The City Without Jews

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cold Hell

Cold Hell

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Fine Mess

A Fine Mess

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Crazy Night

A Crazy Night

1927
×
★★★
Edit this entry  
26
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Switch

Switch

1991
×
★★★
Edit this entry  
26
Domino

Domino

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
If the Father and the Son

If the Father and the Son

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Witches

The Witches

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Domino

Domino

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Erotic Nights of the Living Dead

Erotic Nights of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The World's Greatest Lover

The World's Greatest Lover

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Isola Bella

Isola Bella

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die süßesten Früchte

Die süßesten Früchte

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Lash

Return of the Lash

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man of the East

Man of the East

1972
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Emanuelle in America

Emanuelle in America

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Giant Spider Invasion

The Giant Spider Invasion

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
11
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rice Girl

Rice Girl

1956
×
★★★★
Edit this entry  
10
Zwei in einem Auto

Zwei in einem Auto

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eaten Alive!

Eaten Alive!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ein irres Feeling

Ein irres Feeling

1984
×
Read the review Edit this entry  
07
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry