Rain has logged 415 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holiday Rush

Holiday Rush

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Animal Crossing: The Movie

Animal Crossing: The Movie

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sleepover

The Sleepover

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Countess From Hong Kong

A Countess From Hong Kong

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Baby-Sitters Club

The Baby-Sitters Club

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Steel Magnolias

Steel Magnolias

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
A Jitney Elopement

A Jitney Elopement

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dough and Dynamite

Dough and Dynamite

1914
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Night Out

A Night Out

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Those Love Pangs

Those Love Pangs

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry