Rain has logged 68 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
ReMastered: The Miami Showband Massacre

ReMastered: The Miami Showband Massacre

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman vs. Two-Face

Batman vs. Two-Face

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman

Batman

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman and Robin

Batman and Robin

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Batman

Batman

1943
×
Read the review Edit this entry  
22
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Conventional

Conventional

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High and Low

High and Low

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Princess

The Last Princess

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
Read the review Edit this entry  
11
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grudge

The Grudge

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Unsane

Unsane

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Fable

American Fable

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry