elaina has logged 62 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★
Edit this entry  
25
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nun

The Nun

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Listening

Listening

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★
Edit this entry  
30
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★½
Edit this entry  
25
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
David Blaine: Real or Magic

David Blaine: Real or Magic

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I'm All Right Jack

I'm All Right Jack

1959
×
★★★
Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Silenced

The Silenced

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hue and Cry

Hue and Cry

1947
×
★★★
Edit this entry  
13
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judex

Judex

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wicked Lady

The Wicked Lady

1945
×
★★★
Edit this entry  
07
Red Lights

Red Lights

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fires Were Started

Fires Were Started

1943
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Stars Look Down

The Stars Look Down

1940
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Primer

Primer

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
The Great Hypnotist

The Great Hypnotist

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
Red Lights

Red Lights

2012
×
½
Read the review Edit this entry