RSS feed for Steve

Steve has logged 34 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tower

Tower

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Doglegs

Doglegs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Another Country

Another Country

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rehearsal

The Rehearsal

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Daughter

The Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Edit this entry  
14
Poi E: The Story of Our Song

Poi E: The Story of Our Song

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Carer

The Carer

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Original Gangstas

Original Gangstas

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★★
Edit this entry