bird has logged 358 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Boys

Good Boys

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Control

Control

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Project X

Project X

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie-Doodle

Boogie-Doodle

1940
×
Edit this entry  
12
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pavement: Slow Century

Pavement: Slow Century

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gesualdo: Death for Five Voices

Gesualdo: Death for Five Voices

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Horseman, the Woman, and the Moth

The Horseman, the Woman, and the Moth

1968
×
Read the review Edit this entry  
18
Fire of Waters

Fire of Waters

1965
×
Read the review Edit this entry  
18
Pasht

Pasht

1966
×
Read the review Edit this entry  
18
Blue Moses

Blue Moses

1962
×
Read the review Edit this entry  
18
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
18
Sirius Remembered

Sirius Remembered

1959
×
Read the review Edit this entry  
18
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
Read the review Edit this entry  
12
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Daybreak and Whiteye

Daybreak and Whiteye

1957
×
Read the review Edit this entry  
12
Loving

Loving

1957
×
Read the review Edit this entry  
12
Flesh of Morning

Flesh of Morning

1956
×
Read the review Edit this entry  
12
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
Read the review Edit this entry  
12
Reflections on Black

Reflections on Black

1955
×
Read the review Edit this entry  
12
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
Read the review Edit this entry  
10
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
VVEBCAM

VVEBCAM

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry