bird has logged 69 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lola

Lola

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Véronique and Her Dunce

Véronique and Her Dunce

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Pravda

Pravda

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What's Wrong With The World

What's Wrong With The World

1996
×
Edit this entry  
27
Liberty and Homeland

Liberty and Homeland

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Here and Elsewhere

Here and Elsewhere

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Letter to Jane

Letter to Jane

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mary Is Happy, Mary Is Happy

Mary Is Happy, Mary Is Happy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Caribbean Sunrise

Caribbean Sunrise

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
Edit this entry  
22
La Palestina en 1896

La Palestina en 1896

1897
×
Edit this entry  
22
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
21
Vladimir and Rosa

Vladimir and Rosa

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Struggle in Italy

Struggle in Italy

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
Read the review Edit this entry  
16
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Atman

Atman

1975
×
Edit this entry  
16
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Read the review Edit this entry  
16
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gate of Heavenly Peace

The Gate of Heavenly Peace

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Chambre

La Chambre

1972
×
Read the review Edit this entry  
14
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Persian Series #5

Persian Series #5

1999
×
Edit this entry  
14
Persian Series #4

Persian Series #4

1999
×
Edit this entry  
14
Persian Series #3

Persian Series #3

1999
×
Edit this entry  
14
Persian Series #2

Persian Series #2

1999
×
Edit this entry  
14
Persian Series #1

Persian Series #1

1999
×
Edit this entry  
12
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kindering

Kindering

1987
×
Read the review Edit this entry  
09
Origins of the 21st Century

Origins of the 21st Century

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Germany Year 90 Nine Zero

Germany Year 90 Nine Zero

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
JLG/JLG: Self-Portrait in December

JLG/JLG: Self-Portrait in December

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Old Place

The Old Place

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry