• Free Guy

    Free Guy

    ★½

    boring af

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★★½

    It's the first movie I've seen in cinema since Covid-19. And it's the first movie I watched on imax. Fortunately, it was more than what I expected.

    First of all, the kid who portrayed Marcus deserves an award because his acting was so superb that I was convinced he was truly injured in real life. Also, it's so unusual to encounter a frightening film with such a well-crafted plot as this one!

    I really enjoyed the film and want to watch it again soon! And of course, I am super excited for the part iii. 🌸💞

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

    This should not have been the reward for all the waiting. It was not bad, though.

  • Hush

    Hush

    ★★★½

    Enter house to take photos then walk out of house to send them then get locked out. Only a genius could do all these in exactly this order.

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★★

    Amazing Fucking Amy is destroying fucking elders.
    She is brilliant at everything she does. I just love her.

  • Hanna

    Hanna

    ★★★★

    It is such an underrated movie. Cate blanchet and saoirse ronan have always been my imaginary perfect couple. I wish the leading actress of Ammonite had been kate blanchet then maybe I didn’t have to hate the movie just because of the chemistry between kate winslet and my precious Saoirse Ronan. 🌈💞

  • Raw

    Raw

    ★★★★

    It was sooo disturbing and provoking but I couldn't stop watching it though. My stomach definetly wasn't ready for this. The ending fucked me up in all ways..The thing that doesn't make sense is if your child has this kind of syndrome, why do you let her go to a vet school??

  • Looking for Alaska

    Looking for Alaska

    ★★★★

    "How will we ever get out of this labyrinth of suffering?"

    I wanted to watch a simple teenage drama just for fun. Why am i crying hysterically??

  • Billy Elliot

    Billy Elliot

    ★★★★½

    This is my dad's favorite movie.💓

  • The Strange Thing About the Johnsons

    The Strange Thing About the Johnsons

    Wtf did I just watch 😶
    It's time to delete this from my memories.

  • Munchausen

    Munchausen

    ★★★★

    Just realized Andy never had a father.
    Ari Aster is literally genius with toxic family stuff.

  • Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★½

    I can't believe i've never watched it before. I feel you penny lane because i am mostly a substitute person for people who i care.