RSS feed for Lindsay

Lindsay has logged 86 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
★★
Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fallen

Fallen

1998
×
★★½
Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★
Edit this entry  
04
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Batman

Batman

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★½
Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
25
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Edit this entry  
25
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Serenity

Serenity

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★
Edit this entry  
15
Rough Night

Rough Night

2017
×
★½
Edit this entry  
15
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Tig Notaro: Happy To Be Here

Tig Notaro: Happy To Be Here

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tig

Tig

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★
Edit this entry