• Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★½

    accidently watched it before "before midnight" oops
    i love How the camera was following them and it was a dialogue without breaks

  • The Hand of God

    The Hand of God

    ★★★★★

    loveeee the cynism! 
    very theatrical 
    great way to mix up irony/comedy with drama 
    the dialogue was so realistic, and very unpresictable 
    The imagery is insanly beautiul 
    would watch again <3

  • X

    X

    ★★

    the plot could’ve been better. sooo long , my attention span couldn’t hold it.
    such a random cast lmal 
    it was too gore :/
    I understand the type of symbolism they wanted to make but they couldve dive deeper into it other than sexual frustrantion, the oppression of the church, women’s sexual pleasure, pornography,etc. 
    So disapointed!!!
    We deserved a better 60s soundtrack too

  • mother!

    mother!

    ★★★

    sooooo confusing,,,
    jennifer’s performance was astonishing

  • Angus, Thongs and Perfect Snogging

    Angus, Thongs and Perfect Snogging

    ★★★★

    they don’t make movies like that anymore:(

  • Papicha

    Papicha

    ★★★★★

    love the cultural references! great coming of age film with strong characters who each had their own individuality and story. Such a beautiful representation of girlhood that i feel like a lot of POC women can relate too mostly African women.
    really impressed with lyna khouri’s performance waw!

  • Coherence

    Coherence

    ★★★★

    mind blown. now i’m afraid to leave the house

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★

    very comic

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★

    sooooo so bad and too cliché! it felt like i was watching riverdale but the plot was worse.
    anya was amazing but i feel like her level of talent  didn’t very balance well with Thomaskin:/ i wish we could’ve seem a better chemestry/connection-Ish between the two. it felt  like Thomaskin character was useless to the story. Poor character developtment. (Lack of structure to the story&The weird jump from her country life to city was too fast.)
    The way mental illness was shown was too much at the surface and not very informative and authentic.
    The movie could’ve been so much better, its unfortunate.

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★★

    we don’t get to see children written/act this way often on screen! it was very realistic , raw and true dialogue; love it!
    great symbolism throughout the film

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★★

    Nice chemestry between the actors it was great! love the way it portraits mental illness and how it can affect the family dynamic, without it being too dramatic and the at for the viewers
     great message at the end , 10/10 for the plot

  • 50/50

    50/50

    ★★★½

    pretty simple! Nice movie , plot was obvious tho