Sort by

Chris has logged 36 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coming Attractions

Coming Attractions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Moustache

The Moustache

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gasman

Gasman

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Patti Smith: Dream of Life

Patti Smith: Dream of Life

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Police, Adjective

Police, Adjective

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Year of the Pig

In the Year of the Pig

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
William Gibson: No Maps for These Territories

William Gibson: No Maps for These Territories

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Selma

Selma

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
From One Second to the Next

From One Second to the Next

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Small is Beautiful: A Tiny House Documentary

Small is Beautiful: A Tiny House Documentary

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blondes in the Jungle

Blondes in the Jungle

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bluebeard

Bluebeard

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry