Sort by

Chris has logged 458 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Games of Angels

The Games of Angels

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Undo

Undo

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Reggie Watts: Spatial

Reggie Watts: Spatial

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Benaki Museum

The Benaki Museum

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Family Business

Family Business

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Other People

Other People

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chantal Akerman by Chantal Akerman

Chantal Akerman by Chantal Akerman

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
White Turnips Make It Hard to Sleep

White Turnips Make It Hard to Sleep

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sans Titre

Sans Titre

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Child Loves, or I Play at Being a Married Woman

The Child Loves, or I Play at Being a Married Woman

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
For You I Will Fight

For You I Will Fight

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ornette: Made in America

Ornette: Made in America

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fit

Fit

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
When We Lived in Miami

When We Lived in Miami

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When You Sleep

When You Sleep

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rhonda's Party

Rhonda's Party

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eldridge Cleaver, Black Panther

Eldridge Cleaver, Black Panther

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Josephine

My Josephine

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Norman Lear: Just Another Version of You

Norman Lear: Just Another Version of You

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Singing to Myself

Singing to Myself

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry