RSS feed for Chris

Chris has logged 46 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cinéma Vérité: Defining the Moment

Cinéma Vérité: Defining the Moment

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Appropriated Self-Portrait

An Appropriated Self-Portrait

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Broadway by Light

Broadway by Light

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
City 40

City 40

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Baghead

Baghead

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sans rires

Sans rires

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Keanu

Keanu

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spectres of Shortwave

Spectres of Shortwave

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ariyah & Tristan's Inevitable Breakup

Ariyah & Tristan's Inevitable Breakup

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Angry Inuk

Angry Inuk

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
self portrait in may

self portrait in may

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rehearsal

The Rehearsal

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Life So Far

My Life So Far

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Singing to Myself

Singing to Myself

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Transpecos

Transpecos

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Head Space

Head Space

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unless

Unless

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Werewolf

Werewolf

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
King Dave

King Dave

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Women Who Kill

Women Who Kill

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Window Horses: The Poetic Persian Epiphany of Rosie Ming

Window Horses: The Poetic Persian Epiphany of Rosie Ming

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tharlo

Tharlo

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
With This Ring

With This Ring

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Oath

The Oath

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Plastic and Glass

Plastic and Glass

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Peggy Guggenheim: Art Addict

Peggy Guggenheim: Art Addict

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry