2019

Chris Campbell Chris Campbell’s year to date

Chris’s highest rated films

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Macbeth

    ★★★★★

  • The Meetings of Anna

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Things to Come

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Sunshine

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Wildlife

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Kaili Blues

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • The Limey

    ★★★★★

  • Transit

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 300 Films watched
  • 42.9 Average per month
  • 10.3 Average per week

Milestones

First Film

Citizen Kane

Jan 1

Most Watched

Limbo

twice

Booksmart

twice

Wildlife

twice

Last Film

Chernobyl

Jul 18

Genres, Countries & Languages

Drama
168 films
Comedy
70 films
Documentary
59 films
Romance
54 films
Crime
28 films
Music
24 films
Thriller
21 films
Mystery
16 films
Fantasy
12 films
Adventure
12 films
USA
132 films
France
64 films
UK
32 films
Sweden
20 films
Germany
19 films
Belgium
13 films
Canada
11 films
Denmark
8 films
Japan
7 films
Italy
7 films
English
201 films
French
60 films
German
27 films
Spanish
23 films
Swedish
16 films
Italian
15 films
Russian
10 films
Japanese
10 films
Hindi
6 films
Icelandic
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 44

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Chris’s most liked review

And Breathe Normally

★★★★

Understated with peril almost everywhere outside the screen, And Breathe Normally is confident and avoids the pitfalls of many other films with a message. A story about choices, the past, and how we treat people, it also touches on the challenges faced by those seeking refuge and those on the…

More reviews

Chris’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

I Hope I'm Loud When I'm Dead
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Visit

Films watched in 2019

  • Chernobyl
  • There Will Be Blood
  • Stan & Ollie
  • Paris Is Burning
  • Close Ties
  • General Magic
  • Swing Time
  • Top Hat
  • The Gay Divorcee
  • Deadwood: The Movie
  • La Vie de Bohème
  • Macbeth
  • Midsommar
  • The Meetings of Anna
  • Enough with Catcalling
  • Ici on noie les Algériens
  • The Dog
  • Dog Day Afternoon
  • A Matter of Life and Death
  • The Trouble with Angels
  • To Be Free
  • God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance
  • Bottle Rocket
  • After Hours
  • Raiders of the Lost Ark
  • Love and Goodbye and Hawaii
  • A Fuller Life
  • Intermezzo
  • Ingrid Bergman: In Her Own Words
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • La Cérémonie
  • The Maids
  • Anima
  • Spielberg
  • Things to Come
  • Baby Driver
  • And You Act Like One Too
  • Yours Truly, Andrea G. Stern
  • Border
  • Hannibal Buress: Comedy Camisado
  • Stranger Than Paradise
  • Mujhse Shaadi Karogi
  • Dhamaal
  • Cinematographer
  • Hairat
  • In Dog Years
  • Thodi Thodi Si Manmaaniyan
  • Deadline: Sirf 24 Ghante
  • Don't Look Now
  • The Wicker Man
  • Keep It for Yourself
  • El Mar La Mar
  • Limbo
  • Washingtonia
  • Morning Prayers
  • The Dead Don't Die
  • Snare
  • Savage
  • The Visit
  • Parkdale
  • The Dust Bowl
  • Restoration
  • Intemperance
  • Suckerfish
  • Naked Rusty
  • Touki Bouki
  • La Ciénaga
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • The Decline of Western Civilization
  • Ace in the Hole
  • Mulholland Drive
  • Dance, Girl, Dance
  • Craig's Wife
  • Christopher Strong
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Jamilia
  • Sunshine
  • Godzilla
  • The Pretty Ones
  • Hedwig and the Angry Inch
  • One Sings, the Other Doesn't
  • In the Mood for Love
  • Always Be My Maybe
  • Gaslight
  • Wanda Sykes: Not Normal
  • Smithereens
  • Booksmart
  • Something Different
  • Limbo
  • Dinner at Eight
  • The Flight of the Phoenix
  • Uptight
  • Elevator to the Gallows
  • Booksmart
  • Girlfriends
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • The Red Shoes
  • Wildlife
  • Jubal
  • Blood Simple
  • Voilà l'enchaînement
  • Me the Terrible
  • The Biggest Little Farm
  • Her Smell
  • The Angels' Share
  • Father of My Children
  • Scotch: A Golden Dream
  • Knock Down the House
  • Pearls of the Deep
  • The Deep End
  • Richard III
  • High Life
  • The Young Girls Turn 25
  • The Young Girls of Rochefort
  • Not So Dumb
  • Machorka-Muff
  • The Shape of Water
  • Cold War
  • The Ascent
  • The Big Heat
  • The Poet and Singer
  • Kaili Blues
  • Human Desire
  • Wings
  • Eden
  • Stormy Weather
  • Zerzura
  • Tord and Tord
  • Daisies
  • We Are the Best!
  • The Match Factory Girl
  • The Other Side of Hope
  • Thelma
  • Carolee, Barbara and Gunvor
  • The Above
  • Bath House
  • Skunk
  • Woman at War
  • So Dark the Night
  • The Burden
  • Withnail and Us
  • Withnail & I
  • An Exercise in Discipline: Peel
  • Blow Up My Town
  • Uncle Yanco
  • Lick the Star
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • My Name Is Julia Ross
  • Je, Tu, Il, Elle
  • Hotel Monterey
  • Aria Diva
  • Murder, My Sweet
  • Queen of Montreuil
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Last Hurrah for Chivalry
  • Back Soon
  • Shoplifters
  • Archipelago
  • Agnès Varda: From Here to There
  • The Fabulous Baron Munchausen
  • Salut les Cubains
  • La Pointe-Courte
  • Women Reply
  • 7p., cuis., s. de b., ... à saisir
  • Ydessa, the Bears and etc.
  • After the Wedding
  • I Hope I'm Loud When I'm Dead
  • The Beat That My Heart Skipped
  • Rain the Color of Blue with a Little Red in It
  • The Trader
  • Yeelen
  • David Lynch: The Art Life
  • Daughters of the Dust
  • One Cambodian Family Please for My Pleasure
  • Us
  • Super Comfort
  • Rabbits
  • Blue Velvet
  • 16 Hours
  • Four Eyed Monsters
  • Import
  • Kiss Me
  • Detour
  • Five Minutes
  • For All Mankind
  • Twin Peaks: The Return
  • Baby Face
  • DOTCOM
  • A Letter from Greenpoint
  • Barry Lyndon
  • The Boy Who Liked Deer
  • The Big Lebowski
  • Shun Li and the Poet
  • Half-Life in Fukushima
  • Mr. Malcolm's List
  • Battle in Heaven
  • I Am Wanda
  • Mouthpiece
  • The Wife
  • Wanda
  • The Frontier Experience
  • Isle of Dogs
  • The Tigers of Scotland
  • The Limey

See all 300

Highly rated films Chris missed

  • Parasite
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • The Farewell
  • Avengers: Endgame
  • The Lighthouse
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Apollo 11

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more