Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bury Me Dead

Bury Me Dead

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Get to Know Your Rabbit

Get to Know Your Rabbit

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Berserker

Berserker

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Anguish

Anguish

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Amazing Mr. X

The Amazing Mr. X

1948
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
It Happened at the World's Fair

It Happened at the World's Fair

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Morbius

Morbius

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
You Can't Cheat an Honest Man

You Can't Cheat an Honest Man

1939
×
Read the review Edit this entry  
01
Ladies They Talk About

Ladies They Talk About

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nice Girls Don't Stay for Breakfast

Nice Girls Don't Stay for Breakfast

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Dallas Doll

Dallas Doll

1994
×
Read the review Edit this entry  
30
The Thirteenth Chair

The Thirteenth Chair

1929
×
Read the review Edit this entry  
28
Mask of Murder

Mask of Murder

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncle Was A Vampire

Uncle Was A Vampire

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rollercoaster

Rollercoaster

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rosalie

Rosalie

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Gothic

American Gothic

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Murder by Phone

Murder by Phone

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder Story

Murder Story

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Celia

Celia

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Girls Nite Out

Girls Nite Out

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dreaming

The Dreaming

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Count Dracula

Count Dracula

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stunt Rock

Stunt Rock

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Traveling Executioner

The Traveling Executioner

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mighty Peking Man

The Mighty Peking Man

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sister, Sister

Sister, Sister

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The American Scream

The American Scream

1988
×
Read the review Edit this entry  
09
Vampira

Vampira

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Frightmare

Frightmare

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hider in the House

Hider in the House

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Red-Headed Woman

Red-Headed Woman

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Voyage of the Rock Aliens

Voyage of the Rock Aliens

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alligator

Alligator

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gargoyles

Gargoyles

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★
Read prior review Edit this entry