• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

  • The Northman

    ★★★★

  • RRR

    ★★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★½

  • Turning Red

    ★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Encanto

    ★★

  • Eternals

    ★★★

  • The Harder They Fall

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Titane

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Annette

    ★★★½

  • No Sudden Move

    ★★★★

  • Luca

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

  • The Woman in the Window

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • The Sparks Brothers

    ★★★★

  • Censor

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • Pretend It's a City

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Mank

    ★★★

  • Love and Monsters

    ★★★

  • Over the Moon

    ★★

  • Soul

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • The Disciple

    ★★★★

  • The Human Voice

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Tenet

    ★★

  • She Dies Tomorrow

    ★★★

  • Strasbourg 1518

  • Hamilton

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Wife of a Spy

    ★★★½

  • The Lovebirds

    ★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Stump the Guesser

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Some Kind of Heaven

    ★★★★

  • The Nest

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Time

    ★★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • Goldman v Silverman

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★