Sort by

Tom has logged 47 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Skylines

Skylines

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Master of the World

Master of the World

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Diary of a Madman

Diary of a Madman

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House of Horrors

House of Horrors

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Jungle Captive

The Jungle Captive

1945
×
½
Read the review Edit this entry  
19
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Battle Over Citizen Kane

The Battle Over Citizen Kane

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mummy's Curse

The Mummy's Curse

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tailor of Panama

The Tailor of Panama

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tower of London

Tower of London

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shopping

Shopping

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Climax

The Climax

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jungle Woman

Jungle Woman

1944
×
Read the review Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry