RSS feed for Brian
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★½
Edit this entry  
02
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Volunteers

Volunteers

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Frequency

Frequency

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
Read the review Edit this entry  
30
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

2004
×
Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry