RSS feed for Brian

Brian has logged 25 entries for films released in the 1990s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
03
We're Back! A Dinosaur's Story

We're Back! A Dinosaur's Story

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
Read the review Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1993
×
★★
Edit this entry  
18
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★½
Edit this entry  
19
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Turn of the Screw

The Turn of the Screw

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★½
Edit this entry