RSS feed for Brian

Brian has logged 42 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
Read the review Edit this entry  
30
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

2004
×
Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Return of the Pink Panther

The Return of the Pink Panther

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1993
×
★★
Edit this entry  
09
The Signal

The Signal

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Edit this entry  
20
The Notebook

The Notebook

2004
×
★½
Edit this entry  
18
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★½
Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Turn of the Screw

The Turn of the Screw

1999
×
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Edit this entry