RSS feed for Brian

Brian has logged 34 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry