RSS feed for Brian
  • We're Back! A Dinosaur's Story

    We're Back! A Dinosaur's Story

    ★★★

    Not as good as I thought it was as a kid, not as bad as I expected

  • The Big Sick

    The Big Sick

    ★★★★

    Hilarious

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast

    ★★★★★

    Slumber party with Lydia in the living room

  • Ocean's Thirteen

    Ocean's Thirteen

    ★★★½

    My favorite guilty pleasure series

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★½

    Exceeded my expectations since I didn't think Avengers 2 or Civil War were great. With the setup of the previous films, I don't know how they could have done this one better. I enjoyed it. If the sequel is as good, I would designate the series as a success.

  • The Great Muppet Caper

    The Great Muppet Caper

    ★★★½

    Not as good as the original or Treasure Island but still a great family movie

  • Volunteers

    Volunteers

    ★★★

    Not great but a lot of fun. John Candy!

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Disney execs: Rian, good to have you on board. Let’s get right to the pitch.
    Rian Johnson: OK! Let’s start with Poe. He’s a bit of a hothead, right, and I want his arc to be him becoming more responsible. First he disobeys Leia and gets demoted to captain—
    Disney: Perfect. We can put him in a captain’s uniform and sell Captain Poe toys.
    Rian: …sure. He gets frustrated because he thinks Leia is running when she should be fighting,…

  • Robin Hood: Prince of Thieves

    Robin Hood: Prince of Thieves

    That's a half star for the music, and a half star for the scene where Robin Hood tackles a horse.

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★

    I don't rewatch movies often, and certainly not this quickly, but work paid for it during work hours, so I said why not.

    It's still a funny movie, and there are still things I like, but I noticed on the rewatch that it's pretty empty. Still my favorite portrayal of Spider-Man, but ultimately the movie itself is average.

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast

    ★½

    45 minutes longer than the cartoon, so why was almost every scene rushed? The only things added were an unnecessary backstory and some lackluster songs.

  • The Turn of the Screw

    The Turn of the Screw

    The Turn of the Screw is an OK story. A film adaptation could be great; this isn't that adaptation.