RSS feed for bkshelvesofdoom

bkshelvesofdoom has logged 204 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Three Examples of Myself as Queen

Three Examples of Myself as Queen

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Visit from the Incubus

A Visit from the Incubus

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Strange Ones

The Strange Ones

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zorgon: The H-Bomb Beast From Hell

Zorgon: The H-Bomb Beast From Hell

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Astro-Zombies

The Astro-Zombies

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bulldog Drummond Escapes

Bulldog Drummond Escapes

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beaning

The Beaning

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Talking Cat!?!

A Talking Cat!?!

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Personal Velocity

Personal Velocity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dungeonmaster

The Dungeonmaster

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Squirm

Squirm

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I Bury the Living

I Bury the Living

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aval

Aval

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alice Sweet Alice

Alice Sweet Alice

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
Read the review Edit this entry  
08
Nothing But the Night

Nothing But the Night

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
AD/BC: A Rock Opera

AD/BC: A Rock Opera

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Miracle Woman

The Miracle Woman

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Illicit

Illicit

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ladies of Leisure

Ladies of Leisure

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zindy, the Swamp Boy

Zindy, the Swamp Boy

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Craig's Wife

Craig's Wife

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saltair: Return to the Salt Queen

Saltair: Return to the Salt Queen

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry