RSS feed for blackholebird
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heathers

Heathers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I See You

I See You

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Kaplan

Mr. Kaplan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★½
Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Extraction

Extraction

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Servant

The Servant

1963
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Larry David: Curb Your Enthusiasm

Larry David: Curb Your Enthusiasm

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sisters in the End of the World

Sisters in the End of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Sweet Thing

Sweet Thing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
FREM

FREM

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Voices in the Wind

Voices in the Wind

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last and First Men

Last and First Men

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Veins of the World

Veins of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Funny Face

Funny Face

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Naked Animals

Naked Animals

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wildland

Wildland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zero

Zero

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry