Sort by

BlackNerdMagic has logged 36 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Edit this entry  
24
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Edit this entry  
18
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fatal Affair

Fatal Affair

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
District 9

District 9

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get on the Bus

Get on the Bus

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Town

The Town

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
Read the review Edit this entry  
04
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry