Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
We Need to Do Something

We Need to Do Something

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
My Little Goat

My Little Goat

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Alice Júnior

Alice Júnior

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Naz & Maalik

Naz & Maalik

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Polygraph

Polygraph

2020
×
Edit this entry  
16
Not Black Enough

Not Black Enough

2020
×
Edit this entry  
16
Slip

Slip

2019
×
Edit this entry  
16
Breaking Ground

Breaking Ground

2020
×
Edit this entry  
16
Troublemaker

Troublemaker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
NOVA: A New Spelling of My Name

NOVA: A New Spelling of My Name

×
Edit this entry  
16
By Way of Canarsie

By Way of Canarsie

2020
×
Edit this entry  
16
the lights are on, no one's home

the lights are on, no one's home

2020
×
Edit this entry  
16
Like Flying

Like Flying

2020
×
Edit this entry  
08
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tickled

Tickled

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Resolution

Resolution

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Braindead

Braindead

1992
×
★½
Edit this entry  
27
Violation

Violation

2020
×
★★
Edit this entry