Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Secrets of the Saqqara Tomb

Secrets of the Saqqara Tomb

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
½
Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
½
Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Hotel

Hotel

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry