• Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★★★★

    fun lil movie. i want more

  • Happiest Season

    Happiest Season

    -1 star for making me cry. -0.5 stars for not writing in a scene where aubrey plaza kisses a girl..... UTTERLY SHAMEFUL..

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★½

    this has been in my watch list for the longest time and i finally got to it today ... holy f*ckk

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

    from the perspective of a casual fan, i love that these sessions go into depth about the songwriting and her thought process behind every song because it sets her and the record in a completely new light for me. i always felt that this was a special album without knowing WHY but this doc led me to that place of understanding! 

    my favorite commentaries are definitely the ones behind mirrorball, the last great american dynasty, and my tears ricochet. the…

  • Lord of the Flies

    Lord of the Flies

    ★★★

    i didn't like that some important plot points from the book were omitted and it didn't carry the same aura the author intended as a result but i think they did good with what they had. the ending felt very rushed when it's the best part of the book imo but i guess there's not much to adapt if u omit the graphic parts 🤷‍♀️ oh well i still enjoyed it. movie ralph was much less of an ass than book ralph

  • Sputnik

    Sputnik

    ★★★½

    I NEED SOMEONE TO EXPLAIN THE ENDING

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★★

    i cant think of one thing i didn't like about this adaptation. so many cool shots, such good editing and storytelling, and also AMAZING acting by anya (LETS GOOO ANYAAA). ALSO I LOVE LOVE LOVE JOLENE 🥺🥺🥺

  • Secrets of the Saqqara Tomb

    Secrets of the Saqqara Tomb

    didnt expect this doc of uncovering ancient tombs to be so heartwarming 😭 a lovely portrait of the saqqara team captured by james. i especially loved amira, the rheumatologist, because her words about wahtye and his family as well as ancient egyptians really stuck with me. "we got the wrong idea. these [the tombs] are their dreams. this is not their reality. (...) they believe their other life much much more than their first life, and that's why they made…

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★★★

    "they the baddest bitches alive" NOW WE SAID IT ☝️

  • She Dies Tomorrow

    She Dies Tomorrow

    ★★★★

    most bizarre movie i've ever seen. i love it

  • mid90s

    mid90s

    ½

    one of the worst movies i've ever watched in cinema fuck you jonah hill‼️ the implied sex scene was very unnecessary and uncomfortable to watch for anyone that ISNT a nonce i don't care how old alexa demie's character is i will never understand the praise this movie gets

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    nolan's best work yet